BLOG
Przydatna wiedza prawnicza w pigułce
Dziedziczenie długów
Śmierć bliskiej osoby niesie za sobą żałobę po jej utracie. Trudności przy zmaganiu się z tym emocjonalnym wyzwaniem przysparzają rozwiązania polskiego ustawodawcy. Wobec kwestii związanych ze spadkiem należy działać szybko…
Podział majątku wspólnego małżonków
Podział majątku to niekiedy żmudny proces, szczególnie w przypadku, gdy ma miejsce podczas lub po rozwodzie lub separacji. Zanim jednak dojdzie do rozstrzygania kwestii majątkowych przy rozwodzie, warto pochylić się…
Ustroje majątkowe w małżeństwie. Intercyza
Wstępne rozważania na temat problematyki małżeńskich ustrojów majątkowych należałoby rozpocząć od ich skategoryzowania. Mianowicie problematyka ta dotyczy stosunków majątkowych między małżonkami w zakresie wzajemnej sytuacji majątków obojga małżonków. Mowa tu…
Majątek wspólny a majątki osobiste małżonków
Panuje niepodzielny pogląd doktryny, że ustrój wspólności majątkowej (majątek wspólny) jest podstawowym i preferowanym przez ustawodawcę ustrojem. Oprócz tego, iż powstaje z mocy prawa, na poparcie tej tezy podawana jest…
Zapłata zachowku
Na potrzeby niniejszego artykułu należy na początku w skrócie wyjaśnić czym jest zachowek. Jest to roszczenie o zapłatę określonej sumy pieniężnej, które ma na celu ochronę interesów osób najbliższych spadkodawcy.…
Stwierdzenie nabycia spadku
Dziedziczenie wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Śmierć spadkodawcy wskazuje, że nastąpiło przejście praw i obowiązków majątkowych na inne osoby. Jednakże może pozostać niejasne, które osoby i w jakim zakresie odziedziczyły…
Pozew o alimenty – ustalenie, podwyższenie, obniżenie
Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że o alimentach sąd orzeka najczęściej w wyroku rozwodowym. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których właściwym postępowaniem jest wytoczenie osobnego powództwa o ustalenie alimentów.…
Zmiana wysokości alimentów oraz ich uchylenie
Alimenty to środki konieczne do utrzymania, zatem obowiązkiem alimentacyjnym można nazwać zobowiązanie do dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Obowiązek alimentacji dziecka powstaje już w momencie…
Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem
Po rozwodzie konieczne bywa dokonanie ustaleń w kontaktach rodziców z dzieckiem. Na wstępie zaznaczyć trzeba, że kontakty z dzieckiem nie wynikają wprost z władzy rodzicielskiej i charakteryzują się własnymi zasadami.…
Alimenty – obowiązek rodziców wobec dzieci
Alimenty kojarzą się głównie z dostarczaniem środków pieniężnych celem zapewnienia utrzymania dziecka oraz jego wychowania. Przybliżamy najważniejsze informacje z zakresu tej instytucji prawa rodzinnego. Czym jest obowiązek alimentacyjny rodziców względem…
Czym jest władza rodzicielska?
Instytucja władzy rodzicielskiej określana jest jako jedna z najistotniejszych spośród instytucji prawnych unormowanych w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Co prawda nie została w nim zdefiniowana wprost, jednak w piśmiennictwie ugruntowało…
Prawo spadkowe – nadchodzące zmiany
Czym jest prawo spadkowe? Prawo spadkowe to dział prawa cywilnego określający zasady przejścia praw i obowiązków majątkowych po śmierci osoby będącej ich podmiotem. Innymi słowy, prawo spadkowe reguluje sposób nabycia…
Umowa pożyczki
Umowa pożyczki jest powszechnie znanym i bardzo często zawieranym rodzajem umowy. Jest to umowa nazwana, co oznacza, że reguluje ją kodeks cywilny. W kodeksie tym możemy znaleźć artykuł 720 §…
Rozwód w pytaniach i odpowiedziach
Jakie są przesłanki rozwiązania małżeństwa przez rozwód? Artykuł 56 § 1 KRO stanowi, iż jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd…
Jak odzyskać pieniądze za towar lub usługę?
Prowadząc działalność gospodarczą nieraz możemy natknąć się na nieuczciwych kontrahentów, którzy wbrew zasadzie pacta sunt servanda nie będą skłonni dotrzymać zawartej umowy. W takim przypadku mamy szereg możliwości, za pomocą…
Ugoda Mediacyjna zamiast sądu
W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów rodzinnych, wśród których coraz większą popularność zdobywa ugoda mediacyjna. Tradycyjne rozpatrywanie spraw przez sąd często wiąże się z długotrwałymi procesami,…
Jak odzyskać pieniądze z udzielonej pożyczki?
Zapewne wielu spośród nas było kiedyś jedną ze stron umowy pożyczki. Zazwyczaj osoby fizyczne są pożyczkobiorcami ale czasem zdarza się również, że pełnią rolę pożyczkodawcy. Niestety, niekiedy mogą natknąć się…
Zalety rozwodu bez orzekania o winie
Dlaczego warto polubownie uregulować kwestie dotyczące dzieci? W naszym porządku prawnym wyróżniamy trzy typy rozwodów: rozwód z zaniechaniem orzekania o winie (zwany popularnie rozwodem bez orzekania o winie lub rozwodem…
Rozwód a opieka nad dzieckiem
Rozwód to wyjątkowo stresujące i trudne doświadczenie dla wszystkich członków rodziny, ale przede wszystkim dla dzieci. W postępowaniu sądowym rozstrzygane są zarówno kwestie dotyczące małżonków, ale też małoletnich dzieci, a…
Rozliczenie przy podziale majątku
Co do zasady przy podziale majątku wspólnego strony powinny rozliczyć wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty. Równie ważne jest dokonanie rozliczenia w drugą stronę, a także…
Jak napisać pozew o rozwód?
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Co powinien zawierać pozew o rozwód? W jaki sposób go…