MEDIACJE
Mediacje to alternatywny sposób rozwiązywania sporów, za pomocą neutralnej osoby trzeciej jaką jest mediator.
Mediacje – Ważne Informacje
Proces mediacji umożliwia rozwiązanie kwestii spornych na warunkach ustalonych pomiędzy stronami, nie przez osoby trzecie (sąd). Najważniejszą zaletą mediacji jest rozwiązanie sporu w szybkim czasie (zwykle do dwóch miesięcy, kilka spotkań mediacyjnych) Dzięki temu oszczędzamy kilka lat na czas trwania sprawy sądowej, za ułamek kosztów procesu.
Mediacje – Kancelaria Radcy Prawnego
Proces mediacji jest poufny, co oznacza, że wszystkie informacje przekazane w trakcie mediacji nie mogą zostać ujawnione bez zgody stron ani na potrzeby sądu. Mediacja skupia się na poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązań. Mediator pomaga stronom zrozumieć przyczyny konfliktu, identyfikować wspólne interesy i opracować plan działania. Mediacja niesie ze sobą wiele korzyści, pozwala oszczędzić czas i pieniądze klienta.
Postępowanie mediacyjne z reguły trwa krócej i jest tańsze niż postępowanie sądowe. Pozwala także uniknąć stresu związanego z występowaniem przed sądem. W Kancelarii Lidii Makarskiej mediacje są przeprowadzane w bezstresowej atmosferze z nastawieniem na wypracowanie porozumienia, które będzie zadowalać obie strony a co ważne ugoda mediacyjna będzie trwała.
Kancelaria prowadzi mediacje w sprawach:
cywilnych, takich jak sprawy o zapłatę, dział spadku, spory przy realizacji umów.
rodzinnych, takich jak sprawy rozwodowe, alimenty, spory dotyczące władzy rodzicielskiej, ustalenie i egzekwowanie kontaktów z dziećmi.
gospodarczych, takich jak spory przy realizacji i negocjacjach umów handlowych
pracowniczych, takich jak mobbing, zapłata wynagrodzenia za pracę, przywrócenie do pracy bądź sprawy o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.
Mediacje Rodzinne
Mediacje bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza w sprawach rodzinnych. Mediacja rodzinna może być stosowana we wszystkich rodzajach sporów pomiędzy członkami rodziny, o ile tylko strony sporu chcą w mediacji uczestniczyć. Mediację rodzinną warto stosować w sprawach o: zaspakajanie potrzeb rodziny typu: alimenty, kontakty z dziećmi, sprawowanie władzy rodzicielskiej, ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie, podział majątku wspólnego, rozliczenie nakładów. Mediacje warto podjąć w przypadku: konfliktu rodzinnego, zwłaszcza między małżonkami, partnerami, rodzicami i dziećmi sporu wynikającego z gospodarowania współwłasnością, uzgodnieniu zasad opieki nad członkami rodziny, osobami chorymi, niepełnosprawnymi, rodzicami w podeszłym wieku. W sprawach o rozwód i separację, jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, przedmiotem mediacji może być także pojednanie małżonków. Jeśli do pojednania nie dojdzie, celem mediacji jest doprowadzenia do rozwiązania sporu w sposób ugodowy, akceptowalny dla każdej ze stron.
Mediacje Cywilne
Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody, tj. w sprawach, w których wynik postępowania jest zależny od woli stron. Zawarcie ugody, a tym samym prowadzenie mediacji, jest więc możliwe np. w sprawach o: zapłatę, zniesienie współwłasności, dział spadku, podział majątku wspólnego, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, należności ze stosunku pracy, sprawy dotyczące sporów sąsiedzkich.
Mediacje Gospodarcze
Prowadzenie działalności gospodarczej niesie za sobą szereg wyzwań dla przedsiębiorcy. Musi on między innymi dbać o płynność obrotu w swoim przedsiębiorstwie, o wizerunek firmy, a także utrzymywać dobre relacje z kontrahentami, przy jednoczesnym uwzględnianiu swoich interesów. Z tych właśnie powodów, w przypadku zaistnienia konfliktu w obszarze współpracy gospodarczej mediacja sprawdza się idealnie. Mediacja umożliwia ugodowe zakończenie sporu jednocześnie chroniąc interesy obu stron sporu i umożliwiając im kontynuacje współpracy. Mediacje gospodarcze przeprowadza się w sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody, między innymi: o zapłatę, wykonanie zapisów umowy, ustalenie odszkodowania, roszczeń wspólników i akcjonariuszy. Zaletą mediacji w sprawach gospodarczych jest wypracowanie rozstrzygnięć, satysfakcjonujących dla każdej ze stron. Jest to sposób szybszy, tańszy i z pewnym rezultatem niż spór sądowy.
POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ
W sprawie o podział majątku?
zadzwoń:
737 874 614
radca prawny Lidia Makarska
podział majątku, dział spadku, zniesienie współwłasności
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Głównym celem mediacji jest rozwiązanie konkretnego konfliktu. Ponadto ma ona również na celu nawiązanie współpracy między stronami. Proces ten dąży do osiągnięcia trwałego porozumienia, uwzględniającego indywidualne potrzeby i interesy każdej ze stron.
Mediator może wspomóc strony konfliktu poprzez ułatwianie komunikacji, identyfikowanie rzeczywistych potrzeb i interesów, a także pomaganie w tworzeniu rozwiązań, które satysfakcjonują obie strony. Jego rola polega na budowaniu zaufania i wspieraniu procesu negocjacji.
Między tymi postępowaniami zachodzi szereg różnic. Mediacja jest mniej sformalizowana niż skomplikowane postępowanie sądowe. Jeśli uda się wypracować porozumienie w sposób polubowny oznacza to, że uniknęło się wysokich kosztów sądowych, czy też kosztów komorniczych.
Skorzystanie z usług mediatora jest zalecane w sytuacjach, gdzie strony chcą zachować kontrolę nad procesem rozwiązywania konfliktu, a także w przypadkach, gdy istnieje potrzeba zachowania relacji między stronami. Ponadto skorzystanie z usług mediatora może okazać się tańsze w porównaniu z kosztami postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.
Skuteczny mediator powinien posiadać umiejętności pozwalające osiągnąć wysoki poziom komunikacji, empatię, zdolność analizy sytuacji. Profesjonalny Mediator cechuje się bezstronnością, w równy sposób traktuje obie strony konfliktu. To także osoba zdolna budować atmosferę zaufania, umożliwiającą skuteczną współpracę. Mediator musi być osobą, co do której jesteśmy pewni, że zachowa wszelkie przekazywane w procesie mediacji informacje dla siebie.
Mediacja może być z powodzeniem stosowana na różnych płaszczyznach, od spraw rodzinnych, przez konflikty biznesowe, aż po spory z pracodawcą. Każdy konflikt mogący zostać zażegnany w sposób polubowny może zostać rozwiązany przy pomocy mediacji.
Mediację możemy podzielić na cztery podstawowe etapy. Pierwszym z nich jest zgłoszenie sprawy do mediacji. Następnie odbywa się wstępne spotkanie mediacyjne. Kolejnym etapem są sesje mediacyjne. Są to spotkania mające na celu wypracowanie porozumienia, zwykle trwające około 1-2 godziny. Końcowym etapem, do którego strony powinny dążyć jest podpisanie ugody.
Mediacja może być skuteczna nawet w przypadku kwestii prawnych o znacznym stopniu skomplikowania, gdyż umożliwia stronom elastyczne podejście do rozwiązania problemu, a także bardziej indywidualne podejście do uwzględniania aspektów prawnych.
Dzięki mediacji możemy zaoszczędzić czas unikając przewlekłego postępowania sądowego czy egzekucji komorniczej. Mamy również możliwość zaoszczędzenia środków pieniężnych, nie musimy narażać się na koszty procesowe czy też koszty komornicze.
Mediacja jest szczególnie wskazana wówczas, kiedy chcemy zachować zdrowe relacje z osobą będącą np. naszym kontrahentem, z którą popadliśmy w konflikt. Bezpośrednie kierowanie sprawy na drogę procesu sądowego, może pogorszyć nasze, często już i tak nienajlepsze relacje. Mediacja pozwala tego uniknąć, a ponadto wypracować porozumienie satysfakcjonujące obie strony.
Błędy popełniane w trakcie mediacji obejmują brak otwartości na współpracę, nieefektywne komunikowanie się, a także niewłaściwe zrozumienie potrzeb i interesów drugiej strony.
Ugoda, którą strony zawarły przed mediatorem, aby mogła wywoływać takie same skutki jak ugoda zawarta przed sądem, wymaga zatwierdzenia przez sąd. W tym celu strony muszą wystosować do sądu odpowiedni wniosek.
Zasady, którymi powinien kierować się mediator obejmują neutralność, uczciwość, troskę o równowagę w procesie mediacji oraz poszanowanie prywatności i poufności informacji.
Pełnomocnicy stron także mogą uczestniczyć w postępowaniu. Ponadto strony mogą kontaktować się z nimi w formie zdalnej, w razie ich nieobecności.
Wzięcie udziału w mediacji nie powoduje utraty możliwości ubiegania się o swoją wierzytelność. W sytuacji, w której strony nie wypracują porozumienia w ramach postępowania mediacyjnego, mogą one w dalszym ciągu dochodzić swoich roszczeń kierując sprawę na drogę postępowania sądowego.