SPRAWY SPADKOWE BYDGOSZCZ

Prawo spadkowe to dział prawa cywilnego, który reguluje przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci danej osoby na jej spadkobierców. Każdy z nas, prędzej lub później, zetknie się z tą gałęzią prawa.  Kancelaria Radcy Prawnego Lidii Makarskiej od wielu lat pomaga w uregulowaniu spraw majątkowych na wypadek śmierci. Nasi prawnicy wskażą w jaki sposób klient może rozdysponować swój majątek (w drodze darowizny, umowy dożywocia, poprzez testament). Po śmierci bliskiej osoby, kancelaria pomoże w ustaleniu kręgu spadkobierców oraz uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku. Jeżeli w skład spadku wchodzą długi, priorytetem jest szybkie uwolnienie się od odpowiedzialności finansowej. Koniecznym jest wówczas odrzucenie spadku. Jeżeli osoba zmarła pozostawiła testament, w którym cały swój majątek przekazała jednej osobie, pozbawiając prawa do spadku pozostałych spadkobierców, pominiętym przy dziedziczeniu osobom przysługuje prawo do zachowku. Złożoność problematyki spadkowej sprawia, że w naszej opinii pomoc radcy prawnego jest niezbędna.

W obszarze prawa spadkowego pomagamy w:

  • stwierdzenie nabycia spadku
  • dział spadku
  • otwarcie testamentu
  • podważanie ważności testamentu
  • uznanie za niegodnego dziedziczenia
  • odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
  • uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożonego pod wpływem błędu
  • uchylenie się od skutków prawnych niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzucenia odrzuceniu spadku
  • sprawy o zachowek

W obrębie prawa spadkowego Klienci mogą liczyć na naszą pomoc przy:

  • sporządzaniu testamentu
  • sporządzeniu notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia
  • sporządzeniu wykazu lub spisu inwentarza
  • negocjowaniu zachowku i zawieraniu ugód o zapłatę zachowku

Kto dziedziczy spadek?

To zależy od woli spadkodawcy. Każdy z nas ma zdolność testowania, czyli prawo do sporządzenia testamentu oraz wyboru komu pozostawi swój majątek. Najpopularniejsze formy testamentu to testament notarialny oraz testament własnoręczny. W testamencie można wskazać jedną lub kilka osób, którym pozostawimy majątek. W testamencie można zadbać, aby konkretne składniki naszego majątku trafiły do konkretnych osób (zapis). Dotyczy to także nieruchomości (zapis windykacyjny). Testament można odwoływać oraz zmieniać dowolną ilość razy. Co istotne, każdy kto jest w posiadaniu testamentu, powinien niezwłocznie złożyć testament w sądzie spadku (czyli sadzie rejonowym ostatniego miejsca zwykłego pobytu zmarłego). Gdy zmarły nie miał dzieci, spadek dziedziczy małżonek i rodzice zmarłego. W przypadku braku dzieci i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom. Jeżeli rodzice zmarłego również nie żyją, spadek przypada rodzeństwu zmarłego.

A co się dzieje, gdy zmarły nie pozostawił testamentu?

Wówczas następuje tzw. dziedziczenie ustawowe. To oznacza, że spadek dziedziczy się na zasadach określonych w ustawie – a konkretnie w kodeksie cywilnym. Ustawa wskazuje, że spadek dziedziczą w pierwszej kolejności dzieci zmarłego i jego małżonek.

W Kancelarii uzyskacie Państwo pomoc prawną niezbędną do załatwienia sprawy spadkowej. Doradzimy, jak najlepiej rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci. Kancelaria Radcy Prawnego Lidii Makarskiej współpracuje z notariuszem, który pomoże w sporządzeniu testamentu.

Jak uregulować sprawę spadkową?

Dla objęcia majątku wchodzącego w skład spadku niezbędne jest na ogół przeprowadzenie dwóch rodzajów postępowań. Pierwszy etap sprawy spadkowej polega na określeniu kto i w jakich częściach spadek dziedziczy. Taką sprawę załatwia się przed sądem (sprawa o stwierdzenie nabycia spadku) albo przed notariuszem (notarialny akt poświadczenia dziedziczenia). Po uzyskaniu postanowienia sądu o stwierdzenie nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia można przejść do drugiego etapu sprawy spadkowej – działu spadku. Dział spadku polega na faktycznym podziale masy spadkowej pomiędzy spadkobierców. Wchodzące w skład spadku mienie dzieli się między spadkobierców. Uzyskane ze sprzedaży środki dzieli się pomiędzy spadkobierców. Dział spadku może zakładać również przejęcie majątku przez jednego ze spadkobierców – w zamian za stosowną spłatę na rzecz pozostałych spadkobierców. 

Co zrobić ze spadkiem obciążonym długami? Jak odrzucić spadek?

Bardzo często zdarza się, że w skład spadku (czyli do masy spadkowej) wchodzą same długi. Wówczas konieczne jest odrzucenie spadku. Aby odrzucić spadek należy złożyć oświadczenie – przed sądem lub przed notariuszem. Najważniejsze w tej kwestii są terminy. Na odrzucenie spadku mamy 6 miesięcy liczone od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o swoim powołaniu do spadku. Oświadczenie złożone po terminie nie wywołuje skutków prawnych. Pamiętajmy, że po odrzuceniu spadku, odpowiedzialność za długi spadkowe przechodzi na dzieci osoby, która spadek odrzuciła. Wówczas niezbędne jest także odrzucenie spadku w imieniu dzieci.

A co z tymi, którzy uchybili terminowi do odrzucenia spadku lub nie złożyli oświadczenia o odrzuceniu spadku bo nie zdawali sobie sprawy z istnienia długów albo ich skali? Prawo spadkowe daje możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu.

Radca Prawny Lidia Makarska pomaga uwolnić się od długów spadkowych. Udzielamy porad prawnych, jak skutecznie odrzucić spadek. W sprawach skomplikowanych, gdy doszło do odziedziczenia długów pomagamy w sporządzeniu wykazu inwentarza.

Sprawa o zachowek - Bydgoszcz

Jedną z najpopularniejszych kategorii spraw spadkowych są sprawy o zachowek. O zachowek można ubiegać się wówczas, gdy spadkodawca rozdysponował swój majątek za życia (w drodze darowizny) i jego spadkodawcy nie mają czego dziedziczyć albo gdy spadkobierca spadek przekazał w drodze testamentu jednej osobie, z pominięciem pozostałych spadkodawców. Osoby, które czują się pokrzywdzone decyzjami spadkodawcy mogą od obdarowanego / spadkobiercy testamentowego dochodzić rekompensaty w postaci zachowku.

Kancelaria Radcy Prawnego w Osielsku skutecznie prowadzi sprawy o zachowek. Pomagamy zarówno uprawnionym do zachowku, jak i zobowiązanym do zapłaty zachowku. W imieniu uprawnionych do zachowku negocjujemy wysokość zachowku, zawieramy ugody o zachowek, kierujemy do sądu pozwy o zapłatę zachowku. Osobom zobowiązanym do zapłaty zachowku pomagamy uniknąć zapłaty zachowku albo obniżyć wysokość należnego im zachowku.

Jeżeli szukają Państwo skuteczniej pomocy prawnej w sprawach spadkowych zapraszamy do kontaktu i spotkania w Bydgoszczy, Osielsku i Toruniu. Konsultacje przeprowadzamy osobiście lub w formie wideo rozmowy.

POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ

W sprawie Spadkowej?

zadzwoń:
737 874 614

radca prawny Lidia Makarska

dwie figurki dziadków siedzą na monetach w tle są trzy stosy monet a na każdej z nich umieszczony jest dom, co symbolizuje spadek

stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, zachowek

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Dziedziczenie majątku może odbywać się na dwa sposoby. W zależności od tego czy zmarły sporządził testament może mieć miejsce dziedziczenie testamentowe bądź ustawowe. Dziedziczenie ustawowe regulowane jest przepisami prawa cywilnego, określając najbliższe osoby zmarłego, które automatycznie stają się spadkobiercami w przypadku braku testamentu.

Spadkobiercami ustawowymi są zazwyczaj najbliżsi krewni zmarłego, włączając w to małżonka, dzieci, oraz rodziców. Kolejność dziedziczenia jest uregulowana przepisami kodeksu cywilnego, co oznacza, że w przypadku braku testamentu majątek przechodzi na spadkobierców według określonej kolejności.

Aby złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, konieczne jest posiadanie takich dokumentów jak:

  • skrócony odpis aktu zgonu
  • akt małżeństwa, w przypadku gdy żyje małżonek zmarłego
  • odpisy skrócone aktów stanu cywilnego spadkobiercy
  • dowód uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty za wpis w rejestrze spadkowym

Dziedziczenie ustawowe opiera się na relacjach rodzinnych, natomiast dziedziczenie testamentowe wynika z woli zmarłego wyrażonej w testamencie. Dlatego też, w dziedziczeniu testamentowym, osoba zmarła może swobodnie dysponować swoim majątkiem.

Testator ma prawo wykluczyć określone osoby z dziedziczenia w testamencie. Niemniej jednak, istnieją pewne ograniczenia wynikające z ustawy, takie jak prawo do zachowku dla dzieci i małżonka, które nie mogą być naruszone nawet w przypadku istnienia testamentu.

Instytucja prawa cywilnego. Ma ona za zadanie zabezpieczenie interesów osób najbliższych dla spadkodawcy. Uniemożliwia ona spadkodawcy dowolne rozporządzanie swoim majątkiem. W ramach niej spadkobiercy są uprawnieni do otrzymania połowy kwoty, którą otrzymaliby w ramach dziedziczenia ustawowego. 

Istnieje taka instytucja w prawie cywilnym jak wydziedziczenie, to właśnie dzięki niej można pozbawić w testamencie określonych członków rodziny prawa do zachowku

Aby doszło do wydziedziczenia trzeba udowodnić osobie, którą chcemy pozbawić prawa do zachowku, że postępuje ona wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Kolejną przesłanką jest dopuszczenie się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. Ostatnim powodem może być uporczywe niedopełnienie przez osobę mającą być wydziedziczoną obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

Spadkobiercy mają co do zasady obowiązek odpowiadać za zobowiązania zmarłego z własnego majątku. Wszystko zależy od tego czy spadkobierca przyjmie spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza. W pierwszej sytuacji spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem, bez ograniczeń. Natomiast w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem, ale tylko do kwoty, którą stanowiła wartość uzyskanego spadku.

Testament może być unieważniony z różnych przyczyn, takich jak brak zdolności testamentowej zmarłego w chwili sporządzenia testamentu, wpływ osób trzecich na treść testamentu, czy też wystąpienie sytuacji sprzecznej z obowiązującym prawem.

Spadkobierca ma prawo odrzucić spadek. Procedura odrzucenia spadku wiąże się z złożeniem odpowiedniego oświadczenia przed sądem lub przed notariuszem. Spadkobierca może tego dokonać w terminie 6 miesięcy od czasu kiedy dowiedział się o powołaniu do spadku. Spadkobierca, który zdecydował się skorzystać z odrzucenia spadku jest traktowany tak jakby nie dożył jego otwarcia. Odrzucenie spadku pozwala uniknąć dziedziczenia długów, ale jednocześnie wiąże się z utratą wszelkich praw z niego wynikających. 

Osoba pozbawiona dziedziczenia, np. w przypadku testamentu, który jej nie uwzględnia, może próbować dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Przyczyny takiego wykluczenia muszą być jednak bezprawne lub naruszające określone przepisy prawa.

Współmałżonek zmarłego może być spadkobiercą, jednak zakres dziedziczenia może być zależny od okoliczności, takich jak posiadanie potomstwa, czy też istnienie innych spadkobierców.

Zapis zwykły jest to rozporządzenie testamentowe, które zobowiązuje spadkobiercę ustawowego bądź do spełnienia świadczenia na rzecz określonej osoby, tzw. zapisobiercy.  Zapisobierca nabywa za to wierzytelność względem obciążonego spadkobiercy, a co za tym idzie może dochodzić sowich praw. 

Testament może zawierać rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy.  Istnieje zakaz sporządzania testamentów wspólnych. Testamenty takie są bezwzględnie nieważne. 

DLACZEGO WARTO ZWRÓCIĆ SIĘ DO PRAWNIKA O POMOC?

Wsparcie radcy prawnego dla Klienta indywidualnego polegać może na udzieleniu porady prawnej, sporządzeniu pisma lub umowy, analizie prawnej problemu.

Radca prawny zapewnia zastępstwo procesowe. Jako profesjonalista bierze udział w rozprawach, sporządza pisma procesowe oraz środki zaskarżenia.

Dla przedsiębiorcy pomoc profesjonalisty może okazać się jeszcze bardziej potrzebna. Niezliczona liczba przepisów oraz szybkość, z jaką zmienia się prawo utrudnia prowadzenie biznesu.

Drobne niedopatrzenie, niedoczytanie umowy, pochopne podpisanie dokumentu może pociągnąć za sobą poważne problemy prawne oraz znaczne straty finansowe.

FORMULARZ KONTAKOWY

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Rodzaj kontaktu

    Treść wiadomości


    ADRES SIEDZIBY

    UL. NARCYZOWA 2

    86-031 OSIELSKO


    RACHUNEK BANKOWY

    PKO Bank Polski S.A.

    72 1020 1475 0000 8602 0248 4350

    Copyright © 2024 Kancelaria Lidia Makarska Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl

    Umów poradę