PRAWO RODZINNE
Sprawy rodzinne mają specyficzny charakter, towarzyszy im duży ładunek emocjonalny. Kwestie prawne są tak samo ważne jak zapanowanie nad dużymi emocjami i skomplikowanymi relacjami. Z tego względu do każdej sprawy rodzinnej nasza kancelaria podchodzi indywidualnie. Szczegółowo wyjaśniamy Klientowi sytuację, w której się znajduje i przedstawiamy możliwe rozwiązania prawne. Dokładamy wszelkich starań, aby postępowanie sądowe było przeprowadzone sprawnie i bez stresu.
W zakresie prawa rodzinnego wspieramy Klientów w sprawach o:
- rozwód
- separację
- podział majątku wspólnego i rozliczenie nakładów
- ustanowienie rozdzielności majątkowej
- ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną
- alimenty
- zaspokajanie potrzeb rodziny
- ograniczenie, zawieszenie, pozbawienie władzy rodzicielskiej
- ustalenie miejsca zamieszkania dziecka
- uregulowanie kontaktów z dzieckiem i egzekucję kontaktów
- wyrażenie zgody na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka
- ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa
- ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa
Rozwód – kancelaria prawna
Kancelaria od wielu lat świadczy pomoc prawną w sprawach rodzinnych. Naszą specjalizacją są sprawy rozwodowe. Każda sprawa poprzedzona jest wyczerpującą poradą prawną na temat możliwości prawnych, jakie posiada klient. W trakcie porady omawiamy kwestie towarzyszące rozwodowi takie jak władza rodzicielska, ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, alimenty, kontakty z dzieckiem, podział majątku. Pomagamy w wyborze najlepszych rozwiązań prawnych, dostosowanych do indywidualnej sytuacji klienta. Nasza pomoc obejmuje sporządzenie pozwu o rozwód, udzielenie odpowiedzi na pozew rozwodowy. Zapewniamy pełną reprezentację w toku postępowania rozwodowego – zarówno, gdy chodzi o rozwód z zaniechaniem orzekania o winie, jak i rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonka. Pomagamy uzyskać zabezpieczenie roszczeń na czas postępowania rozwodowego. Nasi prawnicy zadbają o wszelkie formalności i pomogą w przygotowaniu się do rozprawy rozwodowej.
Klienci Kancelarii mogą liczyć na pomoc w tworzeniu porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie (porozumienie rodzicielskie). Takie porozumienie konieczne jest jeżeli rozwodzący się małżonkowie chcą w równym stopniu sprawować władzę rodzicielską nad wspólnymi dziećmi po rozwodzie.
Reprezentujemy klientów w negocjacjach warunków rozwodu, podziału majątku, alimentów, kontaktów. Dzięki wypracowanemu porozumieniu możliwe jest uzyskanie rozwodu na jednej rozprawie, bez potrzeby przeprowadzania skomplikowanego postępowania dowodowego, w tym przesłuchiwania licznych świadków.
Podział Majątku – kancelaria prawna
Kancelaria udziela pomocy prawnej w sprawach o podział majątku i rozliczenie nakładów poczynionych z majątku osobistego jednego z małżonka na majątek drugiego małżonka lub na majątek wspólny. Dzięki sprawnie poprowadzonym negocjacjom pomagamy w uniknięciu długiego i kosztownego postępowania sądowego. Wspieramy w dokonaniu notarialnego podziału majątku, pomagamy w zawarciu ugody w sprawie podziału majątku i spłaty wspólnego zadłużenia. Kancelaria mecenas Lidii Makarskiej współpracuje z rzeczoznawcą majątkowym, który w razie potrzeby pomoże w uzyskaniu wyceny nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Jeżeli negocjacje nie przynoszą skutku, kierujemy do sądu wniosek o podział majątku.
Klienci mogą liczyć na wsparcie kancelarii prawnej w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej, także rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.
Uzyskanie Alimentów – pomoc prawna
Kancelaria w Osielsku oferuje pomoc w zakresie uzyskania alimentów i zaspokojenia potrzeb rodziny. Pomagamy w sporządzeniu pozwu o alimenty, pozwu o podwyższenie alimentów. Doradzamy jak przygotować się do sprawy alimentacyjnej, jakie zgromadzić dokumenty. Jako profesjonalny pełnomocnik w imieniu naszych klientów występujemy z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. Klientów reprezentujemy również w sprawach o obniżenie alimentów oraz w sprawach o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Nasi klienci mogą liczyć także na reprezentację w sprawach o niealimentację (w toku sprawy karnej prowadzonej na podstawie art. 209 k.k.).
Uregulowanie kontaktów – alienacja rodzicielska
Popularną kategorią spraw, jakie prowadzimy są sprawy o kontakty. Najczęściej reguluje się kontakty rodzica z dziećmi lub kontakty dziadków z wnukami. Kontakty pomagamy regulować na dwa sposoby – polubownie, w drodze wypracowanego porozumienia (ugody, ugody mediacyjnej) albo w toku postępowania sądowego. Zajmujemy się także sprawami związanymi z alienacją rodzicielską. Kancelaria prowadzi sprawy o egzekucję kontaktów (zarówno na etapie zagrożenia karą pieniężną za utrudnianie kontaktów, jak i na etapie wymierzenia kary za utrudnianie kontaktów).
Władza rodzicielska - prawnik
Nasi klienci mogą uzyskać pomoc w zakresie prowadzenia spraw o ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Sprawy te należą do najtrudniejszych spraw z kategorii prawa rodzinnego. Sprawy te wiążą się z silnymi emocjami. W toku postępowania sądowego często przeprowadzony jest dowód z opinii biegłych Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. Postępowania opierają się na przesłuchiwaniu wielu świadków. Wsparcie prawnika w tego typu sprawach jest wskazane.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz do odwiedzenia nas w naszych biurach.
POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ
W sprawach rodzinnych?
zadzwoń:
737 874 614
radca prawny Lidia Makarska
kontakty z dzieckiem, władza rodzicielska, alimenty
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Aby sąd rozwiązał małżeństwo z zaniechaniem orzekania o winie, konieczna jest w tej kwestii zgodne żądanie małżonków. Zgodnie z art. 57 §2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego rozwód z zaniechaniem orzekania o winie wywołuje takie skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Nie wyłącza to jednak wykazania zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego wraz z udowodnieniem, że rozwód małżonków nie będzie godził w dobro małoletnich dzieci – jeśli takowe występują.
Zgodnie z przepisami rozwodowymi, za zawinione uznaje się takie działania lub zaniechania jednego z małżonków, które stanowią naruszenie obowiązków wynikających z prawa małżeńskiego (zgodnie z art. 23, 24, 27 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego) lub zasad współżycia społecznego, prowadzące do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego może wynikać z różnych czynników, takich jak: niewierność, stosowanie przemocy domowej, uzależnienia od używek czy hazardu jednego z małżonków.
Rozwód stanowi formalne zakończenie małżeństwa na mocy wyroku sądu, składanej na wniosek jednego lub obojga małżonków. Z kolei separacja to jedynie rozluźnienie więzi małżeńskiej, nie prowadzące do oficjalnego rozwiązania związku. W przypadku separacji wystarczy stwierdzenie, że między małżonkami zachodzi zupełny rozkład pożycia, w odróżnieniu od rozwodu, gdzie wymagany jest zupełny i trwały rozkład pożycia. Dodatkowo, separację można anulować, podczas gdy rozwód niesie za sobą trwalsze konsekwencje prawne.
Wysokość alimentów sąd ustala biorąc pod uwagę dwie przesłanki. Pierwszą z nich stanowią możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentacji. Z drugiej strony wysokość alimentów determinowana jest także przez uzasadnione potrzeby uprawnionego.
Zgodnie z art. 135 § 3 pkt 3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, na zakres świadczenia alimentacyjnego nie wpływa świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (potocznie zwane świadczeniem 800+). Z tego wynika, że sąd ustalając wysokość alimentów na dziecko nie uwzględnia 800+ przy możliwościach zarobkowych zobowiązanego, jeśli ten pobiera świadczenie. Analogicznie ma się to w przypadku, gdy dochodzący w imieniu uprawnionego przedstawiciel pobiera takie świadczenie – wówczas nie uwzględnia się go jako dostarczanych już środków utrzymania.
Nie do końca. Alimentacja, a konkretnie obowiązek alimentacyjny uregulowany jest w art. 128 KRO i polega na obowiązku dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania krewnym w linii prostej oraz rodzeństwu. Zaspokajanie potrzeb rodziny jest zaś przedmiotem regulacji art. 27 KRO, zgodnie z którym oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Jest to zatem obowiązek alimentacyjny o szerszym zakresie niż ten uregulowany w art. 128 KRO.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej polega na czasowym ograniczeniu możliwości wykonywania praw i obowiązków rodziców, chociaż same prawa i obowiązki nadal istnieją. Jest to spowodowane występowaniem tymczasowej przeszkody, która uniemożliwia pełne korzystanie z władzy rodzicielskiej. To przejściowe ograniczenie ma na celu uwzględnienie specyficznych okoliczności, które czasowo uniemożliwiają rodzicom pełnienie swoich obowiązków wobec dziecka. Natomiast pozbawienie władzy rodzicielskiej powoduje bezterminowe odebranie praw i obowiązków rodzica względem dziecka.
Pojęcia „władza rodzicielska” i „prawa rodzicielskie” mogą być stosowane zamiennie. Należy jednak pamiętać, że na władzę rodzicielską składają się nie tylko prawa, ale i również obowiązki rodziców wobec dziecka. Jeśliby zasięgnąć do definicji ustawowej, dowiadujemy się, że władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
O kontaktach rodziców z dzieckiem sąd nie orzeka z urzędu, nawet przy rozwodzie. Sąd orzeka o kontaktach tylko na wyraźny wniosek strony – czy to przy okazji pozwu rozwodowego, czy to w postaci osobnego wniosku do sądu. Alternatywą dla sądowego ustalenia kontaktów pozostają pozasądowe ustalenia rodziców w tej kwestii – samodzielne, zawarte poprzez ugodę mediacyjną czy też ugodę sądową.
Powództwo o ustalenie macierzyństwa może wytoczyć matka małoletniego dziecka, samo dziecko przeciw matce oraz prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka działając w ochronie interesu społecznego lub dobra dziecka. Matka wytacza powództwo przeciw dziecku, a jeśli zmarło ono w okresie małoletniości – przeciw wyznaczonemu kuratorowi. W przypadku wytoczenia powództwa przez dziecko lub inne wymienione podmioty, to sprawa taka toczy się przeciw matce, chyba że nie dożyła sprawy – wówczas kuratora wyznacza właściwy sąd rodzinny i opiekuńczy.
W kwestii ustalenia macierzyństwa dziecka, prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka nie ograniczają żadne terminy. Matka zaś może wytoczyć takie powództwo tylko do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości.
Zaś jeśli chodzi o zaprzeczenie ojcostwa, to mąż matki dziecka (którego dotyczy domniemanie bycia ojcem) może złożyć pozew służący obaleniu tego domniemania w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Nie może jednak uczynić tego później, niż do momentu uzyskania pełnoletniości przez dziecko.
Przedmiotem postępowania o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa jest zaprzeczenie ojcostwa dziecka, które zostało wpisane do aktu urodzenia dziecka wskutek uznania ojcostwa. Natomiast zaprzeczenie ojcostwa jest postępowaniem, w którym przedmiotem jest obalenie domniemanie ojcostwa męża matki lub obalenia domniemania ojcostwa byłego męża matki. Na marginesie warto dodać, że to drugie domniemanie polega na ustaleniu, że dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od dnia ustania małżeństwa lub orzeczenia separacji.
Przysposobienie jest określeniem prawnym na adopcję, rozumianym jako ustanowienie relacji oraz związku prawnego między przysposobionym (dzieckiem) a przysposabiającymi. Adopcja czy też przysposobienie wywołuje istotne skutki prawne nie tylko w obszarze prawa rodzinnego, ale także cywilnego – np. spadkowego. Dodać należy, że przysposobienie może przybrać formę całkowitego, pełnego lub niepełnego.
Rozdzielność majątkowa, zwana potocznie intercyzą, jest ustrojem majątkowym, który małżonkowie mogą zawrzeć, jeśli zależy im na zupełną niezależnością finansową. Ustanowić ją można w każdej chwili – przed zawarciem małżeństwa oraz w trakcie jego trwania. Można także cofać jego skutki, a następnie znowu wrócić do wcześniej trwającego ustroju. Wiąże się z tym wówczas dokonanie podziału majątku.
Podział majątku wspólnego małżonków może zostać dokonany na tle różnych okoliczności. Najczęściej do podziału majątku dochodzi w wyniku śmierci jednego z małżonków albo na skutek rozwodu. Oczywistym warunkiem jest trwanie małżonków w ustroju wspólności ustawowej. Inną sytuacją, w wyniku której dochodzi do podziału majątku, jest zawarcie przez małżonków jednej z form rozdzielności majątkowej, powodującej rozdział dotychczas panującej wspólności.