Zapłata zachowku

zachowek Bydgoszcz, prawo spadkowe Bydgoszcz

Na potrzeby niniejszego artykułu należy na początku w skrócie wyjaśnić czym jest zachowek. Jest to roszczenie o zapłatę określonej sumy pieniężnej, które ma na celu ochronę interesów osób najbliższych spadkodawcy. Zapłata zachowku związana jest zazwyczaj z przekazaniem sumy pieniężnej przez spadkobiercę na rzecz bliskiego krewnego zmarłego, który został pominięty przy dziedziczeniu.

Kto jest uprawniony do zachowku?

Prawo do zachowku wynika z bliskiej więzi rodzinnej między spadkodawcą a uprawnionym. Osoby uprawnione do zachowku to: zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, pod warunkiem, że zostaliby powołani do spadku zgodnie z ustawą. Dla przykładu można wskazać sytuację, w której spadkodawca pozostawił dwójkę dzieci i jednego rodzica. Przy dziedziczeniu ustawowym do spadku doszłyby tylko dzieci spadkodawcy, pomijając rodziców. Tak więc, gdyby spadkodawca sporządził testament, w którym wyznaczył inną osobę jako dziedziczącą całość spadku, prawo do zachowku przysługuje wyłącznie dzieciom spadkodawcy. Rodzic mógłby dochodzić prawa do zachowku tylko w sytuacji, gdyby spadkodawca nie pozostawił potomstwa.

Zobowiązani do zapłaty zachowku

Zobowiązanymi do zapłaty zachowku są spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni i obdarowani, czyli osoby, które otrzymały jakikolwiek majątek od zmarłego spadkodawcy. Nie jest istotny fakt, czy te osoby należą do kręgu spadkobierców ustawowych. Jeżeli jednak spadkobiercy zobowiązani do zapłaty zachowku sami są uprawnieni do zachowku, ich odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej ich własny zachowek. Zachowek zawsze ma formę pieniężną, co oznacza, że można domagać się jedynie zapłaty określonej sumy.

zapłata zachowku statystyka pokazująca stosunek społeczeństwa do zachowku

Przedawnienie roszczenia o zachowek a termin zapłata zachowku

Należy w tym miejscu rozróżnić termin po upływie którego następuje przedawnienie roszczenia o zachowek od terminu zapłaty zachowku.

Roszczenie o zachowek przedawnia się po upływie 5 lat liczonych od dnia ogłoszenia testamentu. W przypadku braku testamentu termin ten biegnie od dnia śmierci spadkodawcy, inaczej dnia otwarcia spadku. Jest to czas na podjęcie działań zmierzających do uzyskania zachowku. Po upływie powyższego terminu spadkobierca może uchylić się od wypłaty zachowku podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia.

Natomiast czym innym jest termin do zapłaty zachowku. Termin ten rozpoczyna się w momencie, w którym osoba uprawniona do zachowku zażąda jego wypłaty. Zazwyczaj realizuje się to przez wystosowanie wezwania do zapłaty zachowku. Również w tym miejscu osoba uprawniona ustala termin do zapłaty zachowku i informuje o tym zobowiązanego do wypłaty zachowku. Zwyczajowo przyjmuje się, że okres nie powinien być krótszy niż 14 dni. Niewywiązanie się z wypłaty wymaganej kwoty zachowku w ustalonym terminie otwiera możliwość wniesienia sprawy do sądu. W trakcie postępowania sądowego zostanie podjęta decyzja, czy osoba żądająca zapłaty zachowku rzeczywiście ma do tego prawo, a także ustalona zostanie wysokość zachowku.

Dobrowolna zapłata zachowku

Korzystną dla obu stron alternatywą dla drogi sądowej jest dobrowolna zapłata zachowku, do której najczęściej dochodzi poprzez zawarcie ugody między osobą uprawnioną do zachowku a spadkobiercą zobowiązanym do zapłaty zachowku. Dotyczy to jednak sytuacji, w których roszczenie jest bezsporne i nieprzedawnione. Korzyści związane z tym rozwiązaniem dotyczą przede wszystkim wysokich opłat sądowych. Zawarcie ugody jest zdecydowanie bardziej opłacalne finansowo dla obu stron. Drugą równie ważną kwestią jest oszczędność czasu. Łączy się to z możliwością dostosowania wysokości spłat do realnej sytuacji finansowej osoby zobowiązanej do zapłaty zachowku. Jest to istotne, ponieważ od wygrania w sądzie sprawy o zachowek do jego faktycznego uzyskania nie prowadzi prosta droga.

Zobacz więcej artykułów

postepowania spadkowe, prawo spadkowe

Dziedziczenie długów

Śmierć bliskiej osoby niesie za sobą żałobę po jej utracie. Trudności przy zmaganiu się z tym emocjonalnym wyzwaniem przysparzają rozwiązania polskiego ustawodawcy. Wobec kwestii związanych ze spadkiem należy działać szybko…

7 maj 20248 minut czytania
podział majątku wspólnego małżonków Bydgoszcz

Podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku to niekiedy żmudny proces, szczególnie w przypadku, gdy ma miejsce podczas lub po rozwodzie lub separacji. Zanim jednak dojdzie do rozstrzygania kwestii majątkowych przy rozwodzie, warto pochylić się…

19 sty 20243 minut czytania
Rodzaje ustrojów majątkowych małżeńskich Bydgoszcz

Ustroje majątkowe w małżeństwie. Intercyza

Wstępne rozważania na temat problematyki małżeńskich ustrojów majątkowych należałoby rozpocząć od ich skategoryzowania. Mianowicie problematyka ta dotyczy stosunków majątkowych między małżonkami w zakresie wzajemnej sytuacji majątków obojga małżonków. Mowa tu…

15 sty 202410 minut czytania

DLACZEGO WARTO ZWRÓCIĆ SIĘ DO PRAWNIKA O POMOC?

Wsparcie radcy prawnego dla Klienta indywidualnego polegać może na udzieleniu porady prawnej, sporządzeniu pisma lub umowy, analizie prawnej problemu.

Radca prawny zapewnia zastępstwo procesowe. Jako profesjonalista bierze udział w rozprawach, sporządza pisma procesowe oraz środki zaskarżenia.

Dla przedsiębiorcy pomoc profesjonalisty może okazać się jeszcze bardziej potrzebna. Niezliczona liczba przepisów oraz szybkość, z jaką zmienia się prawo utrudnia prowadzenie biznesu.

Drobne niedopatrzenie, niedoczytanie umowy, pochopne podpisanie dokumentu może pociągnąć za sobą poważne problemy prawne oraz znaczne straty finansowe.

FORMULARZ KONTAKOWY

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Rodzaj kontaktu

    Treść wiadomości


    ADRES SIEDZIBY

    UL. NARCYZOWA 2

    86-031 OSIELSKO


    RACHUNEK BANKOWY

    PKO Bank Polski S.A.

    72 1020 1475 0000 8602 0248 4350

    Copyright © 2024 Kancelaria Lidia Makarska Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl

    Umów poradę