Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem

kontakty z dzieckiem można ustalić np. poprzez zawarcie ugody między rodzicami

Po rozwodzie konieczne bywa dokonanie ustaleń w kontaktach rodziców z dzieckiem.  Na wstępie zaznaczyć trzeba, że kontakty z dzieckiem nie wynikają wprost z władzy rodzicielskiej i charakteryzują się własnymi zasadami. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy traktuje bowiem kontakty rodzica z dzieckiem jako oddzielny od władzy rodzicielskie element praw i obowiązków kojarzonych z relacją rodziców z dzieckiem.  W poniższym artykule przedstawimy problematykę kontaktów rodzicielskich na tle obecnej sytuacji prawnej.

  • Czym są kontakty rodzicielskie?
  • Jaka jest zależność kontaktów rodzicielskich względem posiadanego stopnia władzy rodzicielskiej?
  • Jakie są sposoby ustalenia kontaktów rodzica z dzieckiem?
  • Czy kontakty można uregulować z innymi członkami rodziny?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym kontakty rodzicielskie obejmują w szczególności:

  • przebywanie z dzieckiem – np. odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
  • oraz bezpośrednie porozumiewanie się (także na odległość) rodzica z dzieckiem (art. 113 § 2 KRO).

Niezależność kontaktów rodzicielskich względem władzy rodzicielskiej

Rodzice oraz ich dziecko mają prawo, a zarazem obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów niezależnie od władzy rodzicielskiej – czy jest ona niewzruszona, ograniczona lub nawet gdy rodzic jest jej pozbawiony (art. 113 § 1 KRO). W przypadku rodzica, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej, kontakty powinny zostać uregulowane ze szczególnym uwzględnieniem dobra dziecka. Stanowi to przejaw względności zasady rozdziału kontaktów od władzy rodzicielskiej.

Jeśli jednak więź dziecka z rodzicem, którego władza rodzicielska została choćby ograniczona do pewnego stopnia (np. tylko do decydowania o jego leczeniu), jest prawidłowa, wówczas kontakty powinny zostać ustalone w obiektywny sposób. Mając bowiem na względzie okoliczność ograniczenia władzy, nie powinno się traktować tego jako jedynego wyznacznika szerokości zakresu kontaktów z dzieckiem. Podkreślenia wymaga wartość dobra dziecka, która w każdym wypadku powinno przyświecać stronom w doprowadzeniu do rozstrzygnięcia problemu.

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Ustalenie kontaktów z dzieckiem może być potrzebne w kilku sytuacjach. Z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z dzieckiem może wystąpić:

  1. rodzic, przy którym mieszka dziecko, i który chciałby, aby kontakty drugiego rodzica odbywały się z określoną częstotliwością,
  2. rodzic, który chce spotykać się z dzieckiem a drugi rodzic mu tu utrudnia,
  3. rodzic, który chciałby szczegółowo ustalić zasady, terminy i miejsce spotkań.

Kontakty rodziców z dzieckiem – ugoda

Nie jest jednak prawdą, że ścieżka sądowa jest jedyną drogą do zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem. W pierwszej kolejności to rodzice mają możliwość zawarcia kompromisu w tej sprawie, kierując się przy tym dobrem dziecka (art. 1131 § 1 KRO). Co więcej, zgodna wola rodziców w kwestii uregulowania kontaktów nie wymaga nawet szczególnej formy – może mieć charakter niepisanej umowy. Tym niemniej w interesie zarówno rodziców, jak i dziecka jest to, aby zabezpieczyć ugodę w sprawie kontaktów rodzicielskich chociażby w formie umowy pisemnej. Wówczas wypracowaną ugodę należy wnieść do sądu, który oficjalnie ją zatwierdza. Powoduje to skutek równoznaczny prawomocnemu orzeczeniu.

Orzeczenia w sprawie kontaktów z dzieckiem są bardzo zróżnicowane
Źródło: Orzecznictwo w sprawach o wykonywanie kontaktów z dziećmi, prof. IWS dr hab. Elżbieta Holewińska-Łapińska, dr Maciej Domański, dr Jerzy Słyk, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości

Mediacja a kontakty z dzieckiem

Nie zawsze jednak rodzice mogą dojść do konsensusu. Warto wówczas zastanowić się nad mediacją, która należy do usług oferowanych przez Kancelarię Radcy Prawnego Lidia Makarska w Bydgoszczy. Ugoda zawarta z pomocą mediatora stanowi pewne zabezpieczenie kontaktów rodzica z dzieckiem, zachowując jednocześnie sprawność w przebiegu rozstrzygnięcia sprawy. Dzieje się tak za sprawą uniknięcia oczekiwania w kolejce spraw do rozstrzygnięcia przed sądem. Dodatkowo, obiektywny mediator działa zarówno w interesie stron, jak również kieruje się przy tym dobrem dziecka. Stwierdzić można zatem, że rozstrzygnięcie sprawy o ustalenie kontaktów w drodze mediacji stanowi dobre rozwiązanie dla wszystkich uczestniczących w niej osób.

Uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami

Rozwiedzeni rodzice niekiedy utrudniają dzieciom utrzymywanie kontaktów ze swoimi dziadkami. Zdarza się to szczególnie często, gdy rozwód przebiega w towarzystwie negatywnych emocji – czy to jednej ze stron, czy obydwu. Łatwo wówczas o rozciągnięcie się konfliktu na innych członków rodziny, w wyniku czego mogą ucierpieć także relacje dziadków z wnukami. Problem ten został dostrzeżony przez ustawodawcę – w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ustanowiony jest przepis art. 1136, zgodnie z którym przepisy dotyczące regulacji kontaktów rodzica z dzieckiem stosuje się odpowiednio do kontaktów m.in. dziadków. Zatem w przykładowej sytuacji, gdy rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem uporczywie utrudnia dziadkom ze strony drugiego rodzica kontakty – czyli np. zabrania spotkań z wnukami, uniemożliwia nawiązanie połączeń telefonicznych w celu zwykłej rozmowy – pokrzywdzeni dziadkowie mają możliwość sądowego dochodzenia swoich praw. Wobec takich okoliczności uzasadnione jest złożenie do sądu stosownego wniosku o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami.

Potrzebujesz pomocy prawnej przy ustaleniu kontaktów rodzicielskich? Skontaktuj się z nami i powierz swoją sprawę profesjonalnemu prawnikowi.

Zaobserwuj profil naszej Kancelarii na Facebooku!

Zobacz więcej artykułów

postepowania spadkowe, prawo spadkowe

Dziedziczenie długów

Śmierć bliskiej osoby niesie za sobą żałobę po jej utracie. Trudności przy zmaganiu się z tym emocjonalnym wyzwaniem przysparzają rozwiązania polskiego ustawodawcy. Wobec kwestii związanych ze spadkiem należy działać szybko…

7 maj 20248 minut czytania
podział majątku wspólnego małżonków Bydgoszcz

Podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku to niekiedy żmudny proces, szczególnie w przypadku, gdy ma miejsce podczas lub po rozwodzie lub separacji. Zanim jednak dojdzie do rozstrzygania kwestii majątkowych przy rozwodzie, warto pochylić się…

19 sty 20243 minut czytania
Rodzaje ustrojów majątkowych małżeńskich Bydgoszcz

Ustroje majątkowe w małżeństwie. Intercyza

Wstępne rozważania na temat problematyki małżeńskich ustrojów majątkowych należałoby rozpocząć od ich skategoryzowania. Mianowicie problematyka ta dotyczy stosunków majątkowych między małżonkami w zakresie wzajemnej sytuacji majątków obojga małżonków. Mowa tu…

15 sty 202410 minut czytania

DLACZEGO WARTO ZWRÓCIĆ SIĘ DO PRAWNIKA O POMOC?

Wsparcie radcy prawnego dla Klienta indywidualnego polegać może na udzieleniu porady prawnej, sporządzeniu pisma lub umowy, analizie prawnej problemu.

Radca prawny zapewnia zastępstwo procesowe. Jako profesjonalista bierze udział w rozprawach, sporządza pisma procesowe oraz środki zaskarżenia.

Dla przedsiębiorcy pomoc profesjonalisty może okazać się jeszcze bardziej potrzebna. Niezliczona liczba przepisów oraz szybkość, z jaką zmienia się prawo utrudnia prowadzenie biznesu.

Drobne niedopatrzenie, niedoczytanie umowy, pochopne podpisanie dokumentu może pociągnąć za sobą poważne problemy prawne oraz znaczne straty finansowe.

FORMULARZ KONTAKOWY

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Rodzaj kontaktu

    Treść wiadomości


    ADRES SIEDZIBY

    UL. NARCYZOWA 2

    86-031 OSIELSKO


    RACHUNEK BANKOWY

    PKO Bank Polski S.A.

    72 1020 1475 0000 8602 0248 4350

    Copyright © 2024 Kancelaria Lidia Makarska Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl

    Umów poradę