Jak napisać pozew o rozwód?

sprawa rozwodowa, podział majątku, ustalenie władzy rodzicielskiej

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Co powinien zawierać pozew o rozwód? W jaki sposób go sporządzić i gdzie go złożyć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Orzeczenie przez sąd rozwodu nie jest proste do uzyskania i wielokrotnie rozprawy rozwodowe ciągną się latami. Rozwód to proces bardzo złożony. Sąd musi zbadać wszystkie okoliczności rozpadu pożycia małżeńskiego. Mówiąc o zupełnym i trwałym rozpadzie mamy na myśli brak pożycia duchowego, fizycznego oraz brak więzi gospodarczej. Wyjątkowo jednak, mimo występujących przesłanek, sąd nie orzeknie o rozwodzie, jeżeli rozwód byłby sprzeczny z dobrem dzieci.  W pozwie o rozwód musisz wykazać, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia oraz że rozwód nie odbije się negatywnie na dzieciach. Przejdźmy zatem do tego, jak sporządzić pozew rozwodowy.

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Na wstępie kilka słów teorii. Pozew rozwodowy to pismo procesowe, które musi zawierać pewne elementy charakterystyczne dla tego typu pism. Strona składająca pozew to powód, a strona przeciwna to pozwany. Pozew o rozwód musi zostać sporządzony na piśmie – obligatoryjnie z własnoręcznym podpisem. Pozew powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu – sądem właściwym jest sąd okręgowy ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z małżonków ma nadal w tym okręgu miejsce zamieszkania lub stałego pobytu, jeżeli ten warunek nie jest spełniony to sąd właściwy jest sądem miejsca zamieszkania strony pozwanej, albo sąd miejsca zamieszkania powoda,
  • oznaczenie stron postępowania łącznie z adresem zamieszkania, numerem PESEL,
  • oznaczenie rodzaju pisma, jego nazwę (tj. pozew rozwodowy),
  • wniosek o rozwiązanie małżeństwa ze wskazaniem, czy jest to pozew o rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron, obu stron czy bez orzekania o winie,
  • uzasadnienie, w którym przedstawi się okoliczności, które spowodowały rozkład pożycia stron,
  • informację czy stron podjęły próbę mediacji.

Rozwód a dzieci małżonków

Jeżeli rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci w pozwie rozwodowym muszą się znaleźć koniecznie propozycje odnośnie:

Wspólne mieszkanie po rozwodzie

Jeżeli zanosi się na to, że byli małżonkowie będą ze sobą mieszkać po rozwodzie (zdarza się tak często) – w pozwie trzeba zaproponować, w jaki sposób będą oni dzielić dom lub mieszkanie. Można żądać także eksmisji drugiego małżonka – jeżeli wspólne mieszkanie pod jednym dachem, z uwagi na zachowanie jednego z małżonków, jest wykluczone.

Podział majątku po rozwodzie

Warto dodać, że istnieje możliwość dochodzenie, jednocześnie z żądaniem rozwiązania małżeństwa, podziału majątku rozwodzących się małżonków (w ograniczonym zakresie). Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Do sporządzonego pozwu o rozwód należy obligatoryjnie dołączyć:

  • oryginalny odpis aktu małżeństwa,
  • oryginalne odpisu aktów urodzenia dzieci,
  • dokumenty, na które powołuje się powód w pozwie,
  • opłatę sądową w wysokości 600 zł.

Pozew należy podpisać i złożyć we właściwym sądzie bądź wysłać go listem poleconym na adres właściwego sądu. Pozew składa się w dwóch egzemplarzach wraz ze wszystkimi załącznikami.

 

Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika?

Po podjęciu decyzji o skierowaniu sprawy do sądu to z pewnością jedno z pierwszych pytań, które przychodzi do głowy. Rozwód to wyjątkowo stresujący okres, w szczególności gdy musimy dojść do porozumienia ze skłóconym małżonkiem w sprawach podziału majątku, obowiązku alimentacyjnego oraz opieki nad dziećmi. W sytuacji gdy występujemy w sądzie samodzielnie musimy stosować się do wymogów formalnych określonych w kodeksie postępowania cywilnego. Niezastosowanie się do tych wymagań może skutkować negatywnymi konsekwencjami tj. zwrot pozwu lub dodatkowe koszty.

Warto więc by w tym okresie pomógł profesjonalny pełnomocnik, który pomoże nam wybrać najkorzystniejszy dla nas wariant rozwodu. Przygotuje nas także do rozprawy, zajmie się wszystkim formalnościami a także niejednokrotnie ukoi emocje i poprawi nasz komfort psychiczny.

Zobacz więcej artykułów

postepowania spadkowe, prawo spadkowe

Dziedziczenie długów

Śmierć bliskiej osoby niesie za sobą żałobę po jej utracie. Trudności przy zmaganiu się z tym emocjonalnym wyzwaniem przysparzają rozwiązania polskiego ustawodawcy. Wobec kwestii związanych ze spadkiem należy działać szybko…

7 maj 20248 minut czytania
podział majątku wspólnego małżonków Bydgoszcz

Podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku to niekiedy żmudny proces, szczególnie w przypadku, gdy ma miejsce podczas lub po rozwodzie lub separacji. Zanim jednak dojdzie do rozstrzygania kwestii majątkowych przy rozwodzie, warto pochylić się…

19 sty 20243 minut czytania
Rodzaje ustrojów majątkowych małżeńskich Bydgoszcz

Ustroje majątkowe w małżeństwie. Intercyza

Wstępne rozważania na temat problematyki małżeńskich ustrojów majątkowych należałoby rozpocząć od ich skategoryzowania. Mianowicie problematyka ta dotyczy stosunków majątkowych między małżonkami w zakresie wzajemnej sytuacji majątków obojga małżonków. Mowa tu…

15 sty 202410 minut czytania

DLACZEGO WARTO ZWRÓCIĆ SIĘ DO PRAWNIKA O POMOC?

Wsparcie radcy prawnego dla Klienta indywidualnego polegać może na udzieleniu porady prawnej, sporządzeniu pisma lub umowy, analizie prawnej problemu.

Radca prawny zapewnia zastępstwo procesowe. Jako profesjonalista bierze udział w rozprawach, sporządza pisma procesowe oraz środki zaskarżenia.

Dla przedsiębiorcy pomoc profesjonalisty może okazać się jeszcze bardziej potrzebna. Niezliczona liczba przepisów oraz szybkość, z jaką zmienia się prawo utrudnia prowadzenie biznesu.

Drobne niedopatrzenie, niedoczytanie umowy, pochopne podpisanie dokumentu może pociągnąć za sobą poważne problemy prawne oraz znaczne straty finansowe.

FORMULARZ KONTAKOWY

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Rodzaj kontaktu

    Treść wiadomości


    ADRES SIEDZIBY

    UL. NARCYZOWA 2

    86-031 OSIELSKO


    RACHUNEK BANKOWY

    PKO Bank Polski S.A.

    72 1020 1475 0000 8602 0248 4350

    Copyright © 2024 Kancelaria Lidia Makarska Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl

    Umów poradę