Stwierdzenie nabycia spadku

dłonie trzymające mały domek co symbolizuje stwierdzenie nabycia spadku

Dziedziczenie wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Śmierć spadkodawcy wskazuje, że nastąpiło przejście praw i obowiązków majątkowych na inne osoby. Jednakże może pozostać niejasne, które osoby i w jakim zakresie odziedziczyły majątek, zwłaszcza gdy przekaz nastąpił na mocy testamentu na osobę niepowiązaną z rodziną spadkodawcy. Stwierdzenie nabycia spadku jest więc jednym z instrumentów prawnych pozwalających stwierdzić, kto i w jakiej części jest spadkobiercą.

Czym jest stwierdzenie nabycia spadku?

Stwierdzenie nabycia spadku to postanowienie, które potwierdza prawa poszczególnych osób do dziedziczonego po zmarłym majątku. Wydanie tego postanowienia jest możliwe wyłącznie przez sąd i następuje po przeprowadzeniu stosownego postępowania. W rezultacie ustalana jest tożsamość spadkobierców oraz udział, jaki przypada poszczególnym osobom w dziedziczeniu majątku.

Warto zaznaczyć, że samo stwierdzenie nabycia spadku nie powoduje przejścia do roli spadkobiercy, potwierdza jedynie istniejące już uprawnienia, które dana osoba posiadała wcześniej.

Czy możesz żądać stwierdzenia nabycia spadku?

Osobami uprawnionymi do uruchomienia procedury skutkującej wydaniem postanowienia stwierdzającego nabycie spadku są, jak to określił ustawodawca, osoby mające w tym interes. Wynika z tego, że możesz wnioskować o wydanie stwierdzenia nabycia spadku jeżeli należysz do kręgu:

  • spadkobierców
  • wierzycieli spadkodawcy
  • uprawnionych do zachowku
  • zapisobierców (zarówno z zapisów windykacyjnych jak i zwykłych)
  • wierzycieli spadkobierców i zapisobierców windykacyjnych
  • osób zainteresowanych wykazaniem, że nie są spadkobiercami i nie ponoszą odpowiedzialności za długi spadkowe
  • wykonawców testamentu.
statystyka przedstawiającą czas od otwarcia spadku do wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku
Badanie przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości na próbie 207 spraw spadkowych. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku wiąże się niekiedy z długim czasem oczekiwania na jego wszczęcie

Znaczenie prawne postanowienia sądu

Samo złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku zazwyczaj nie jest wystarczające do swobodnego zarządzania majątkiem po zmarłym. W wielu przypadkach konieczne jest dodatkowe udowodnienie swoich praw. Uzyskanie postanowienia stwierdzającego nabycie spadku pozwoli Ci wypłacić pieniądze z konta zmarłego, sprzedać nieruchomość należącą do zmarłego czy odzyskać pieniądze od jego dłużników.

Sądowe potwierdzenie nabycia spadku nabiera szczególnego znaczenia w przypadku zapisobiercy windykacyjnego, czyli osoby, która jest spadkobiercą testamentowym i nabywa zapisany mu przedmiot z chwilą otwarcia spadku, to jest w momencie śmierci spadkodawcy. Będąc w posiadaniu postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, zapisobierca nie musi oczekiwać na zakończenie całości postępowania spadkowego, a już na tym etapie może swobodnie rozporządzać przedmiotem zapisu.

Potwierdzenie nabycia spadku ma również istotne znaczenie dla ochrony interesów osób trzecich. W sytuacji, gdy zmarły pozostawił nieuregulowane zobowiązania finansowe, wierzyciele, korzystając z postanowienia sądowego, są w stanie jednoznacznie stwierdzić kto jest spadkobiercą i na kim spoczywa odpowiedzialność za spłatę długów.

Alternatywa dla stwierdzenia nabycia spadku

Alternatywą dla postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku jest akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia wywołuje takie same skutki jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

W pewnych sytuacjach sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza będzie korzystniejsze dla osoby zainteresowanej. Po pierwsze, jest to mniej czasochłonne. Akt poświadczenia dziedziczenia sporządza się podczas jednej wizyty, którą co do zasady można umówić w krótkim terminie. Po drugie, w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia można udać się do dowolnego notariusza. Natomiast w przypadku stwierdzenia nabycia spadku wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej.

Należy jednak zauważyć, że mimo tych udogodnień, potwierdzenie prawa do spadku przed notariuszem wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu do drogi sądowej. Dodatkowo, notarialne poświadczenie dziedziczenia jest możliwe jedynie w obecności wszystkich spadkobierców ustawowych i testamentowych oraz wymaga zgodnego wniosku wszystkich spadkobierców.

Stwierdzenie nabycia spadku – Bydgoszcz, Świecie, Chełmno

W ramach usług Kancelarii Radcy Prawnego Lidia Makarska obsługujemy sprawy spadkowe o różnym stopniu skomplikowania. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Zobacz więcej artykułów

postepowania spadkowe, prawo spadkowe

Dziedziczenie długów

Śmierć bliskiej osoby niesie za sobą żałobę po jej utracie. Trudności przy zmaganiu się z tym emocjonalnym wyzwaniem przysparzają rozwiązania polskiego ustawodawcy. Wobec kwestii związanych ze spadkiem należy działać szybko…

7 maj 20248 minut czytania
podział majątku wspólnego małżonków Bydgoszcz

Podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku to niekiedy żmudny proces, szczególnie w przypadku, gdy ma miejsce podczas lub po rozwodzie lub separacji. Zanim jednak dojdzie do rozstrzygania kwestii majątkowych przy rozwodzie, warto pochylić się…

19 sty 20243 minut czytania
Rodzaje ustrojów majątkowych małżeńskich Bydgoszcz

Ustroje majątkowe w małżeństwie. Intercyza

Wstępne rozważania na temat problematyki małżeńskich ustrojów majątkowych należałoby rozpocząć od ich skategoryzowania. Mianowicie problematyka ta dotyczy stosunków majątkowych między małżonkami w zakresie wzajemnej sytuacji majątków obojga małżonków. Mowa tu…

15 sty 202410 minut czytania

DLACZEGO WARTO ZWRÓCIĆ SIĘ DO PRAWNIKA O POMOC?

Wsparcie radcy prawnego dla Klienta indywidualnego polegać może na udzieleniu porady prawnej, sporządzeniu pisma lub umowy, analizie prawnej problemu.

Radca prawny zapewnia zastępstwo procesowe. Jako profesjonalista bierze udział w rozprawach, sporządza pisma procesowe oraz środki zaskarżenia.

Dla przedsiębiorcy pomoc profesjonalisty może okazać się jeszcze bardziej potrzebna. Niezliczona liczba przepisów oraz szybkość, z jaką zmienia się prawo utrudnia prowadzenie biznesu.

Drobne niedopatrzenie, niedoczytanie umowy, pochopne podpisanie dokumentu może pociągnąć za sobą poważne problemy prawne oraz znaczne straty finansowe.

FORMULARZ KONTAKOWY

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Rodzaj kontaktu

    Treść wiadomości


    ADRES SIEDZIBY

    UL. NARCYZOWA 2

    86-031 OSIELSKO


    RACHUNEK BANKOWY

    PKO Bank Polski S.A.

    72 1020 1475 0000 8602 0248 4350

    Copyright © 2024 Kancelaria Lidia Makarska Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl

    Umów poradę